Skuteczne dbanie o dziąsła
Regularne mycie zębów jest nam wpajane od najmłodszych lat. Większość z nas regularnie robi to dwa razy dziennie, a niektórzy nawet częściej. Jednak wiele osób zapomina o swoich dziąsłach i o tym, że zdrowe zęby to również zdrowe dziąsła. Co więc robić, aby się prawidłowo o nie troszczyć?
Szczotka do zębów
Podstawą jest zdecydowanie się na odpowiednią szczotkę do zębów. Nie powinna być ona zbyt twarda, ponieważ inaczej podrażni dziąsła. Jeśli już teraz dostrzegasz, że Ci puchną, bolą lub nawet krwawią, jak najszybciej zainwestuj w miękką szczoteczkę. Pamiętaj też o prawidłowej technice mycia zębów. Najlepiej jest szczotkować zęby od dziąsła w stronę korony zęba. Na koniec pamiętaj, że regularna wymiana szczoteczki jest niemniej istotna.
Postaw na dobrą pastę
Nie wystarczy wybrać dowolną pastę do zębów. Specjaliści zalecają, aby używana pasta do zębów nie miała zbyt wielu substancji ściernych, ponieważ przyczyniają się one do podrażniania dziąseł. Jeśli masz problemy z dziąsłami, zrezygnuj z past wybielających. Zamiast tego postaw na takie, które zmniejszają ból i obrzęk, a także mają działanie przeciwzapalne.
Co z nią dentystyczną?
Użycie nici dentystycznej jest szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy mamy tendencję do tego, aby między naszymi zębami utykały resztki jedzenia. Nitkowanie stanowi znakomite uzupełnienie szczotkowania i pozwala na pozbycie się drobinek pożywienia, które zalega między zębami, przy dziąsłach i może powodować stan zapalny oraz próchnicę przyzębia.
Usuwanie kamienia nazębnego
Dziąsła będą utrzymane w dobrej kondycji, jeśli regularnie będziesz dbać o usuwanie kamienia nazębnego. Osadza się on przy krawędziach dziąseł i przyczynia się do paradontozy. W celu jego usunięcia warto raz na pół roku udać się do higienistki stomatologicznej, która użyje ultradźwięków i usunie zalegający kamień.
Palisz? Rzuć to
Palenie jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia ogólnego, ale przede wszystkim dla zębów i dziąseł. Palacze są narażeni na rozwój paradontozy w większym aż o 50% stopniu. Proces palenia przyśpiesza rozwój bakterii, a także przyczynia się do powstania zmian w obrębie jamy ustnej, które mają charakter nowotworowy.