Ile kosztuje budowa domu?

Średnia cena budowy i wykończenia domu w Polsce to kwota 4-4,5 tys. za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do budowy domu i będziemy znali sposoby na skuteczne obniżenie kosztów to kwota ta może być znacznie niższa, jeżeli natomiast będziemy źle przygotowani możemy przekroczyć budżet nawet o 20% jego wartości.

Koszty budowy domu.

Ceny budowy domu w dużej mierze zalezą od miejscowości, w której zamierzamy go postawić. Najdrożej jest w Warszawie, najtaniej w województwie świętokrzyskim i podlaskim. Należy pamiętać również o tym, że aby wybudować dom musimy posiadać działkę. Średnia cena zakupu działki pod zabudowę to około 80 zł za 1 m2. Działka o powierzchni 100 m2 to już kwota 80 tys. zł. Średni koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 wyniesie nas, zatem około 700 tys. zł. Zgodnie z danymi zawartymi w popularnej na rynku budowlanym bazie Sekocenbud średni koszt wybudowania 1 m2 powierzchni netto (powierzchnia całego domu, po odliczeniu powierzchni zajętej przez elementy konstrukcyjne) w pierwszym kwartale 2019 roku to kwota 2347,11 zł netto. Natomiast minimalna wartość to 1921,35 a maksymalna to 3436,74. Oprócz regionu, w jakim powstanie dom różnica w cenach wynika ze stosowania różnych standardów budowy oraz wykończenia domów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w przypadku mieszkań o większej powierzchni koszt wybudowania 1 m2 jest niższy.

W jaki sposób można obniżyć koszty budowy, a na czym nie wolno oszczędzać?

W dzisiejszych czasach budowę domu zleca się profesjonalnym firmom i wykonawcom. Koszty budowy domu to głównie koszty materiałów stanowią one, bowiem aż 60% kosztów całego przedsięwzięcia, a robocizna to zaledwie 20%. Pozostałe 20% stanowią koszty związane z uzyskaniem odpowiedniej dokumentacji, opłaty przyłączeniowe, wynajem sprzętu i transport. Oszczędzać należy przede wszystkim na etapie wyboru projektu. Jeżeli np. zdecydujemy się na okna łukowe lub inne o nietypowym kształcie zapłacimy 30% drożej niż za standardowe prostokątne. Pamiętajmy, że domy parterowe bez poddasza użytkowego są tańsze od piętrowych. Jeżeli chcemy oszczędzić wybierajmy proste i sprawdzone rozwiązania, nie decydujmy się np. na skomplikowane dachy czy ściany trójwarstwowe. Warto również zauważyć, że każda rezygnacja z pokoju o powierzchni 15 m2 to oszczędność rzędu 45 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu?

Podobnie ma się sprawa z wykończeniem wnętrz. Przyjmuje się, że średni koszt wykończenia domu na wysokim poziomie to kwota 1000-1500 zł za 1 m2, ale jeżeli będziemy wybierać same najdroższe materiały widomo, że będzie on wyższy.

Nigdy nie należy natomiast oszczędzać na jakości materiałów. Pamiętajmy, że sprawdzone materiały budowlane i profesjonalna ekipa wykonawcza to gwarancja solidnie zbudowanego mieszkania. Wybierajmy firmy zarejestrowane, które posiadają odpowiednie rekomendacje. Warto również przygotować sobie wcześniej kosztorys i kontrolować wszystkie koszty budowy na poszczególnych etapach. Należy być przede wszystkim świadomym inwestorem i odpowiednio przygotować się do budowy, tylko dzięki temu możemy osiągnąć zamierzony cel.