3 interesujące fakty o kotach. Czy wiesz o nich naprawdę wszystko?
Koty to obok psów najczęściej spotykane zwierzęta domowe w Polsce. Cieszą się wyjątkową sławą nie bez powodu – są niezależne, pełne gracji oraz przyjaźnie nastawione do najmłodszych. Mimo tego, że koty towarzyszą człowiekowi od wielu wieków, ich natura nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. W tym artykule przybliżymy trzy interesujące fakty, które powinien poznać każdy właściciel mruczka.
Lecznicze działanie kociego mruczenia
Koty słyną z mruczenia, które od lat wzbudza spore zainteresowanie badaczy. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób w kocim gardziołku rodzi się ten niezwykle przyjemny dla każdego człowieka dźwięk. Jedno jest pewne – koty zazwyczaj mruczą, kiedy jest im dobrze, czują się bezpiecznie i kiedy są zadowolone. Warto jednak wiedzieć, że kocie mruczenie może posiadać działanie terapeutyczne – według naukowców dźwięk ten pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka i jego komfort psychiczny. Wibracje towarzyszące mruczeniu pozytywnie oddziałują m. in. na ludzkie kości oraz układ krwionośny.
Koty to obligatoryjni mięsożercy
Wiele osób sądzi, że koty są wszystkożerne – zjedzą praktycznie wszystko, co im podamy, zwłaszcza jeśli są głodne. Nie jest to do końca prawda, gdyż koty to tzw. obligatoryjni mięsożercy, co w praktyce oznacza, że powinny spożywać tylko i wyłącznie pokarmy mięsne. W drodze wyjątku, mogą żywić się pokarmami roślinnymi, lecz to właśnie mięso musi stanowić podstawę ich codziennej diety. Warto o tym pamiętać, komponując jadłospis swojego mruczka.
Koty są w stanie ostrzec przed trzęsieniem ziemi
Koci organizm jest niezwykle czujny i wrażliwy na wszelkie wibracje. Koty słyszą zdecydowanie więcej niż ludzie, są bardziej wyczulone na dźwięki pochodzące z otoczenia, a ich uszy rejestrują dźwięki całkowicie niesłyszalne i niewyczuwalne przez człowieka. Według naukowców, koty są w stanie „usłyszeć” trzęsienie ziemi na 15 minut, zanim my ludzie zarejestrujemy pierwsze wstrząsy. Warto więc zwracać uwagę na reakcje swojego kota, gdyż jego zachowanie może przestrzec nas przed niebezpieczeństwem.