Trzy podstawowe typy sprężarek, które każdy powinien znać
Nikogo chyba nie zaskoczymy pisząc, że sprężarka to urządzenie służące do sprężania powietrza. Zagłębiając się jednak w temat bardziej musimy pomyśleć, co to w ogóle znaczy sprężanie? Otóż, skompresowane powietrze to czynnik umożliwiający wykonywanie wielu operacji zarówno w najbardziej specjalistycznych branżach, jak i nawet w domowym użytku.
Sprężone powietrze to takie, którego ciśnienie jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego, na skutek czego zmniejsza się jego objętość. Odpowiednio dobrane parametry tego czynnika są w stanie utrzymywać wiele ton ciężaru pod warunkiem, że pracuje on w szczelnie zamkniętym zbiorniku i nie uzyskuje dostępu do atmosfery. Każde urządzenie posiada swoje odmiany i nie inaczej jest również w tym przypadku.
Sprężarki tłokowe - klasyka
Najczęściej spotykanym w użytku osobistym sprzętem jest sprężarka tłokowa. Mając już w swoim domu jakikolwiek kompresor do pompowania kół w samochodzie czy rowerze możemy być niemal pewni, że jest to właśnie typ posiadający tłok.
Schemat działania tego jest bardzo prosty, a opiera się on jedynie na “zgniataniu” powietrza. Wyobraźmy sobie, że mamy cylinder, czyli zbiornik, w którym cały czas przemieszcza się szczelnie zamontowany tłok. Napędzany silnikiem elektrycznym układ otwiera króciec wlotowy odpowiadający za wessanie powietrza w głąb cylindra. Następnie całość jest zamykana, a tłok z dużą siłą i prędkością zgniata czynnik nadając mu przy tym wyższe ciśnienie. Po tej czynności otwierany jest króciec wylotowy i wytworzone powietrze trafia do układu.
Ten typ sprężarek jest użyteczny właśnie do prostych operacji. Nie poradzi sobie natomiast z cięższymi zadaniami i jest strasznie głośny, przez co został całkowicie odsunięty od pracy w warsztatach czy zakładach produkcyjnych
Sprężarka śrubowa
To zdecydowanie najbardziej optymalna sprężarka, której wielozadaniowość pozwala na używanie zarówno w użytku domowym, jak i przy poważniejszych operacjach. Świetnie spisuje się chociażby w malowaniu ścian czy dachów, gdzie podpinana jest do agregatów nadając ciśnienie.
Działa ona również bardzo prosto, a jej budowa nie jest skomplikowana. Tym razem w nieco większym cylindrze umieszczone są dwie śruby, które kręcą się po określonej linii w przeciwnych do siebie kierunkach aż do momentu, w którym się ze sobą spotkają. W ten sposób powietrze jest zarówno zgniatane, jak również wzrasta jego prędkość, co jest dużo skuteczniejsze.
Zaletą jest w tym wypadku serwis i naprawa sprężarek, a to ze względu na łatwy dostęp do komponentów i ich banalną budowę.
Sprężarka odśrodkowa
Ten rodzaj jest już nieco bardziej zaawansowany i korzysta się z niego w poważniejszych i bardziej specjalistycznych celach. W tym wypadku cały proces opiera się na zasadzie zwiększenia prędkości powietrza. Dzieje się to za sprawą wirnika, którego łopatki napędzają powietrze. Następnie czynnik udaje się do komory zawierającej dyfuzor, gdzie odbywa się konwersja jego prędkości na ciśnienie.
Urządzenia te świetnie nadają się do miejsc, w których konieczna jest ich ciągła, regularna praca. Wszystko za sprawą braku konieczności dolewania do nich oleju.