Jesień w ogrodzie - pielęgnacja róż ogrodowych
Jesień to czas, kiedy przygotowujemy krzewy róż do nadejścia zimy. Odporność kwiatów na mróz uzależniona jest od ich odmiany. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie róż, które przystosowane są do panującego klimatu. Zabiegi pielęgnacyjne krzewów róż są zróżnicowane, a w okresie jesiennym wymagają one dużego nakładu pracy.
Przycinanie róż w ogrodzie
Według wielu specjalistów róż nie powinno się przycinać jesienią. Pędy, które zostają ścięte narażone są dużo bardziej na niekorzystne warunki pogodowe m.in. niskie temperatury, a także infekcje. Jesienną porą powinno się jedynie wycinać gałązki, które zostały zainfekowane przez grzyby lub inne choroby. Przed zabezpieczeniem (owinięciem) roślin na zimę usuwa się także zwiędłe kwiaty. Regularne cięcie róż powinno stosować się przed okresem wegetacyjnym, czyli na wiosnę.
Jak dbać o róże zimą?
Wegetacja róż dobiega końca na przełomie października i listopada. Pierwsze przymrozki sprawiają, że roślina zostaje zahartowana, dlatego nie ma konieczności, by spieszyć się z zabiegami zabezpieczającymi krzewy. Okrywanie róż powinno nastąpić, kiedy nadejdą niskie temperatury oraz gdy zaczną opadać liście. W innym wypadku róże mogą się zaparzyć pod przykryciem. W czasie zimy korzenie rośliny mogą zostać zniszczone z powodu zamarzania gruntu. Z kolei łodygi mogą ulec pęknięciu na skutek spadku temperatury albo też złamać się pod ciężarem śniegu. Róże najlepiej sadzić w glebach ciepłych i zdrenowanych, ponieważ zimą na ich niekorzyść działa wilgoć znajdująca się w ziemi.
Zabezpieczenie przed mrozem - kopczykowanie
Ochrona róż przed zimą polega na usypaniu wokół ich nasady kopczyka ziemi o wysokości do kilkunastu centymetrów. Nie należy w tym celu używać ziemi znajdującej się w pobliżu krzewów, by nie odkryć korzeni rośliny. Najważniejsze, aby ziemia oraz materiały do kopczykowania były suche. Kiedy róże zostaną przykryte ziemią, na wierzchu należy wysypać korę, suche liście, igły sosnowe, gałązki świerkowe, siano, słomę, torf lub trociny. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się wysokie róże, możemy owinąć je w całości tkaniną, którą od zewnątrz zwijamy sznurkiem. Naszą konstrukcję wypełniamy od środka ziemią lub słomą. Ze względu na to, że pień róży jest bardziej odporny na mrozy, w celu zabezpieczenia krzewu można użyć słomianej maty, która okryje sam wierzchołek. Do tego rozwiązania należy użyć agrowłókniny, papieru karbowanego lub siatki plastikowej. Materiał, który zostanie użyty powinien być przewiewny, aby roślina mogła oddychać. Niektórych odmian róż nie powinno zakrywać się na zimę. Niskie temperatury dobrze znoszą róże dzikie, parkowe oraz pnące, które kwitną raz w sezonie.
Sadzenie róż w ogrodzie jesienią
Jesień jest odpowiednią porą na sadzenie i przesadzanie róż. Róże posadzone w tym okresie łatwiej ukorzeniają się. O tej porze roku w sprzedaży dostępne są tańsze krzewy posiadające odkryte korzenie. Rośliny te sadzimy od końca września do momentu nadejścia pierwszych przymrozków. Istotne jest, by przed posadzeniem sadzonki nie były moczone. Ważne również, aby nie stosować środków chemicznych do gleby.
Róże to krzewy, które wiodą prym w naszych ogrodach i stanowią jego ozdobę. Aby róże były piękne i zdrowe, należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację.