Dlaczego warto regularnie odbywać wizyty u stomatologa?

Każdemu marzą się zdrowe zęby, ale na ogół nie przepadamy za wizytami u dentysty. Wielu osobom kojarzą się one głównie z bólem i ogromnym dyskomfortem. Są jednak absolutnie niezbędne dla zachowania zdrowia. Nie należy ich zaniedbywać. Dlaczego systematyczność jest w tym przypadku niezmiernie ważna? Oto najważniejsze powody.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest wszystkim doskonale znane. W stomatologii – podobnie jak i w innych dziedzinach medycyny – profilaktyka chorób zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej jest szalenie istotna. Obejmuje ona m.in. regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalające uniknąć wielu groźnych dolegliwości – jeśli nie zostaną w porę wyleczone, trzeba liczyć się nawet z utratą zęba. Systematycznie przeprowadzane przeglądy stomatologiczne to najlepszy sposób na pozbywanie się na bieżąco ubytków w uzębieniu i diagnozowanie różnych chorób takich jak np. próchnica czy paradontoza. Ponadto wizyta kontrolna to okazja do pozbycia się kamienia nazębnego – jeśli nie jest on co jakiś czas usuwany, stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Mniej stresu

Dla niejednego pacjenta wizyta u stomatologa oznacza ogromny stres – zwłaszcza w przypadku, kiedy ból zęba stał się uciążliwy i męczący. Tymczasem takich sytuacji da się uniknąć – właśnie dzięki regularnemu odwiedzaniu lekarza. Plus tego jest taki, że strach przed leczeniem dentystycznym staje się coraz mniejszy, aż w końcu całkowicie znika. Warto przy tej okazji przypomnieć, że współczesna stomatologia to nowoczesne techniki diagnozowania i leczenia oraz wysokogatunkowe materiały stosowane przez dentystów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort i nie odczuwają bólu podczas poszczególnych zabiegów.

Większa świadomość

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – o tym doskonale wiedzą wszyscy, którzy nie mają problemu z systematycznymi wizytami u stomatologa. Takich pacjentów cechuje wysoka świadomość rozmaitych chorób – obecnie stomatologia za jeden z kluczowych celów stawia sobie zwiększanie tej świadomości poprzez m.in. zachęcanie pacjentów do odwiedzania lekarzy. Z dentystą zawsze można porozmawiać o swoich obawach, a specjalista wyjaśni, na czym polega leczenie czy przegląd stomatologiczny.

Dlaczego warto regularnie odbywać wizyty u stomatologa?

Dobry przykład dla dzieci

Rodzice, którzy nie unikają wizyt w gabinecie stomatologicznym, dają dobry przykład swoim dzieciom. Dzięki temu jest bardzo duża szansa na to, że w przyszłości będą one przykładały dużą wagę do kwestii związanych z dbaniem o stan uzębienia.

Jak często chodzić do dentysty?

Częstotliwość wizyt w gabinecie stomatologicznym zależy od paru ważnych czynników, niemniej standardowo powinny się one odbywać co pół roku. Decyzję o tym podejmuje lekarz, który ma na uwadze stan zębów pacjenta, jego ogólną kondycję oraz wiek. Oczywiście jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, trzeba natychmiast udać się do stomatologa.

Artykuł powstał we współpracy z centrum medycznym, które świadczy kompleksowe usługi z zakresu - stomatologia Zielonki.