Jak zorganizować sobie przestrzeń do pracy w domu?
Biuro w domu to coraz częściej rozsądny wybór lub podyktowana warunkami pandemii konieczność. Wiele osób pracowało już w ten sposób dawniej, choć był to raczej wyjątek niż reguła. Praca zdalna wydawała się zarezerwowana dla freelancerów i pracowników IT czy grafików. Tymczasem do home office w ostatnim roku przeniosło się tysiące osób, które wcześniej wykonywały swoje obowiązki w wielkich biurowcach. Praca na odległość stała się też codziennością choćby nauczycieli, którzy przez 20 wcześniejszych lat nie prowadzili zajęć w taki sposób. Choć praca zdalna ma swoje zalety, dla wielu osób wykonywanie jej w takim systemie i to w tak zaskakujących i niepewnych warunkach, jest jednak pewnym obciążeniem psychicznym.
Własne biuro może być szansą, a nie przykrą koniecznością
Praca w domu może być dla nas wyzwaniem. W wielu mieszkaniach szybko okazało się, że konieczne jest uzupełnienie sprzętu i zmiana Internetu na szybszy. Kłótnie dzieciaków za ścianą i małżonek próbujący wykonać swoje obowiązki zawodowe zaraz obok nas to warunki, w których trudno się skupić. Jest jednak możliwość, by home office stał się dla nas przyjaznym miejscem i pozwolił nam pracę dobrze, a może nawet lepiej, niż wcześniej. Znajome i przyjazne otoczenie dla wielu osób może stanowić lepsze warunki do pracy niż obecność innych współpracowników i typowo biurowa atmosfera. W niektórych branżach te kilka miesięcy pracy zdalnej, do których byliśmy de facto zmuszeni, pokazały, że wykonywanie na niej obowiązków jest w wielu przypadkach efektywniejsze.
Zorganizuj sobie wygodne miejsce do pracy
Wygodne biurko, regulowane krzesło i miejsce na niezbędne do pracy przyrządy – od tego musisz zacząć organizację swojego home office. Wydziel dla siebie nieco odrębne miejsce, czy to będzie salon, sypialnia, a nawet korytarz. Warto odgrodzić się od reszty domowników, by móc skupić swoją uwagę na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Jeśli wiesz, że masz przed sobą sporo papierologii od razu pomyśl też o regale na dokumenty, by za kilka tygodni nie odgruzowywać z nich całego mieszkania. Biurko osłoń regałem ażurowym lub parawanem, co ułatwi Ci skupianie się na pracy, a nie na przechodzących do kuchni dzieciach lub tym, co się dzieje na podwórku. Uzupełnij to wszystko o dobre, neutralne oświetlenie, a przekonasz się, że zasiadanie do pracy w domu może być przyjemne.
Komfortowe warunki i cisza – jak o to zadbać?
Przeszkodą nie do przeskoczenia dla wielu jest umiejętność skupienia uwagi na pracy, gdy nie przebywamy w pracy. Nasz dom z jednej strony stanowi dla nas oazę bezpieczeństwa i komfortu, z drugiej, jest w nas mocno zakorzeniony jako miejsce relaksu i odpoczynku. Trudno jest nam przestawić się na tryb praca, gdy zauważamy pranie, które czeka na rozwieszenia, małżonek rozpoczyna z nami co chwilę rozmowę, a szybka kawa zamienia się w zmywanie naczyń i przygotowanie obiadu. Ogranicz dodatkowe bodźce do minimum, nie tylko przez wydzielenie strefy pracy, ale też rzeczywiste zaplanowanie przerw i innych zajęć, które tego dnia chciałbyś zrobić.