Dlaczego warto skorzystać z terapii manualnej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w przypadku bólów pleców i kręgosłupa zastosowanie farmakoterapii przynosi wyłącznie chwilowa ulgę. Aby w skuteczny sposób poprawić swój stan zdrowia warto, zatem skorzystać z innych rozwiązań takich jak np. terapia manualna, która to w przeciwieństwie do metod konwencjonalnych pomaga nie tylko doraźnie złagodzić dolegliwości bólowe, ale także umożliwia trwałą poprawę i usunięcie przyczyn dysfunkcji.  

Czym jest terapia manualna – co warto o niej wiedzieć?

Terapia manualna to nieinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia, która zgodna jest z fizjologią ludzkiego ciała. Stosuje się ją w przypadku odwracalnych dysfunkcji mięśni, stawów, więzadeł czy kręgosłupa. Co bardzo ważne osoba, która wykonuje tego typu terapie posiada odpowiednią wiedzę medyczną i bardzo dobrą znajomość anatomii organizmu ludzkiego, a w diagnostyce i leczeniu korzysta ze swoich dłoni. Leczenie z wykorzystaniem tej metody polega, bowiem na zastosowaniu odpowiedniego dotyku oraz różnych rodzajów uścisków. W przypadku terapii manualnej duże znaczenia ma właściwie przeprowadzona diagnostyka. Na pierwsza wizytę warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Ważnym elementem terapii manualnej jest, bowiem dokładny wywiad z pacjentem. Po przeprowadzeniu wywiadu terapeuta ocenia obszar, który został dotknięty dysfunkcją poprzez palpacyjne oraz funkcjonalne sprawdzenie kondycji konkretnych elementów układu ruchu. Etap leczenia polega natomiast na odpowiednim uciskaniu i masażu w miejscach znajdujący się w pobliżu chorego obszaru. Takie działanie ma na celu przywrócenie na właściwe miejsca kręgów i dysków. W terapii manualnej wykorzystuje się różnego rodzaju techniki takie jak np.: neuromobilizacje, masaż funkcyjny, stretching, masaż tkanek głębokich, mobilizacje czy też chiropraktykę.

Dlaczego warto skorzystać z terapii manualnej?

Kiedy terapia manualna może nam pomóc?

Terapia manualna stosowana jest w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, które powodują dysfunkcje oraz ból w określonym obszarze ciała. Należy zauważyć, że odpowiednio dobrana technika terapii manualnej to dla nas szansa na pozbycie się uciążliwego bólu. Taki rodzaj leczenia pomoże nam między innymi przy: nerwobólach, wadach postawy, zwyrodnieniach i skrzywieniach kręgosłupa, a nawet przy przemęczeniu czy niedostatku snu. Warto skorzystać z niej w sytuacji, w której w wyniku skręcenia, złamania czy zwichnięcia doszło w naszym organizmie do uszkodzenia elementów okołostawowych i tkanek miękkich. Terapia manualna sprawdzi się także w przypadku migreny, bólu karku, rwy kulszowej czy też napięciowego bólu tułowia i głowy. Warto podkreślić, że terapia manualna w Ortorehasport Kraków to rozwiązanie, z którego chętnie korzysta wiele osób. Terapia manualna to popularna metoda leczenia ze względu na swoją bardzo wysoką skuteczność. Jeżeli zaś chodzi o czas trwania terapii uzależniony jest on od rodzaju dysfunkcji. Efekty, jakie jesteśmy w stanie uzyskać są naprawdę zadawalające, dlatego też warto rozważyć skorzystanie z tego typu terapii.