Jakie dodatkowe zabezpieczenie wybrać do swojego samochodu?

Wszystkie samochody wyposażone są w fabryczne zabezpieczenia, jednak nie są one wystarczające. Jak się okazuje, nie stanowią one dla złodzieja większych problemów. Dlatego coraz częściej właściciele aut sięgają po dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.

Zabezpieczenia mechaniczne

Najstarszą metodą zabezpieczeń są mechaniczne blokady skrzyni biegów bądź blokady układu kierownicy. Są one stosowane zarówno do starych, jak i do nowych aut. Producenci tych zabezpieczeń stale poszerzają swoją ofertę o modele blokad do nowych roczników samochodów. Montaż mechanicznych blokad jest dość czasochłonny i skomplikowany, ale przy tym dość ekonomiczny.

Zabezpieczenia elektroniczne

Kolejnym systemem zabezpieczeń są rozwiązania elektroniczne. Zaliczyć do nich możemy wszelkie urządzenia, które blokują silnik i nie pozwalają na jego odpalenie. Magiczny ukryty przycisk, blokada przekaźnikowa, immobiliser to najczęściej stosowane elektroniczne zabezpieczenia przed złodziejami.

Jakie dodatkowe zabezpieczenie wybrać do swojego samochodu?

Systemy monitoringu GPS

Jednym z systemów monitoringu pojazdów jest system GPS. Polega on na zamontowaniu w samochodzie małego urządzenia, a dokładniej mówiąc modułu GPS. Dzięki temu uzyskuje się podgląd lokalizacji pojazdu przez całą dobę. Nie jest to jednak typowe zabezpieczenie, gdyż nie chroni przed kradzieżą, lecz przyda się w przypadku poszukiwania zaginionego auta. Jeśli chodzi o skuteczność, to niestety istnieją możliwości zagłuszania sygnału, co utrudnia jego lokalizację.

Systemy lokalizacji radiowej

Drugim rodzajem monitoringu pojazdów jest system radiowy. Uznawany obecnie za najskuteczniejszy. Niewielki moduł z niezależnym zasilaniem - kilkuletnią baterią, montowany jest w samochodzie w trudno dostępnym miejscu. Nie ingeruje on w fabryczną instalację pojazdu. Urządzenie przez cały czas jest uśpione i dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży zostaje aktywowane. Jest ono odporne na zagłuszarki stosowane przez złodziei. Nie traci zasięgu i pozwala namierzyć pojazd, nawet gdy znajduje się w podziemnych garażach czy stalowych kontenerach.

Systemów zabezpieczeń samochodów jest bardzo dużo, jak i opinii na temat ich skuteczności. To, który rodzaj zabezpieczenia zastosować należy do decyzji właściciela, która zależna będzie od jego upodobań oraz kwestii finansowych.