Czy opłaca się kupić nowy samochód?

Kupno samochodu to marzenie wielu osób. Kiedy już możemy je zrealizować to często w naszej głowie pojawia się pytanie czy lepiej kupić nowy samochód czy może zdecydować się na auto używane? Odpowiedz na to pytanie zależy głównie od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup pojazdu. Samochód prosto z salonu ma niewątpliwie wiele zalet, ale czy opłaca się zainwestować oszczędności w auto, które szybko traci na wartości?

Samochód prosto z salonu.

Pierwsza jazda w całkowicie nowym samochodzie to niesamowita przyjemność. Nowe samochody kojarzą się większości z nas z bezinwazyjnością oraz wysoka ceną, która niestety nie jest osiągalna dla wszystkich klientów. Decydując się na zakup nowego samochodu możemy w pełni zaspokoić wszystkie swoje oczekiwania, co do koloru czy wyposażenia. Każdy szczegół w wyposażeniu auta to nasza świadoma decyzja. Mamy pewność, że nabywamy sprawny, całkowicie nowy pojazd, który posiada obowiązkową gwarancje. Odbiór nowego auta z salonu to niesamowite emocje, a także pewnego rodzaju prestiż. Niektórzy uważają jednak, że nie opłaca się kupować nowego auta, ponieważ bardzo szybko traci ono na wartości. Czy jest tak faktycznie? Warto zaznaczyć, że spadek wartości samochodu uzależniony jest przede wszystkim od marki i przebiegu auta. Niektóre modele takie jak np. Toyota o wiele mniej podlegają spadkowi wartości, głównie ze względu na swoją renomę. Niestety w większości przypadków wartość samochodu po upływie trzech lat to utrata około 40- 52 % wartości zakupu.

Czy opłaca się kupić nowy samochód?

Czy zakup używanego samochodu jest dla nas opłacalny?

Kupno używanego auta wiąże się z ryzykiem, ponieważ naprawdę wiele wad i uszkodzeń można skutecznie zataić podczas sprzedaży samochodu. Niestety możemy spotkać wiele nieuczciwych firm oraz osób prywatnych, które bez wahania wykorzystają niewiedze i naiwność osób kupujących. Niekiedy zatajane są także wypadki, w których auto brało udział. Używany samochód jest z pewnością o wiele tańszy od nowego, ale warto wziąć pod uwagę również kwestie związane z tym ile będziemy musieli do takiego auta dołożyć. Wymiany i naprawy często nie są tylko jednorazowe. Powszechnie zresztą wiadomo, że im starszy pojazd tym większe są z nim problemy. Czasami może zdarzyć się tak, że zakupimy naprawdę usterkowy egzemplarz. Taki nieostrożny zakup może wywołać jedynie wielkie rozczarowanie. W przypadku używanych samochodów należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby auto nadawało się do bezpiecznej jazdy. W tym celu zapewne nie raz będziemy musieli odwiedzić mechanika.

Wygodne i bezpieczne rozwiązanie, czyli abonament na samochód.

Jeżeli więc ani opcja kupna nowego, ani używanego samochodu nie jest dla nas idealna, warto rozważyć tak zwany abonament na samochód. Jest to opłacalny sposób na nowy samochód, ponieważ w takim przypadku to klient wybiera samochód, a firma oferująca abonament pomaga w jego utrzymaniu. Jest to tak zwany wynajem długoterminowy, przy którym na końcu umowy nie ma obowiązku zakupu samochodu, można ewentualnie wymienić go np. na nowszy lepszy model.