Fryzura dla faceta – jak dobrać ją do twarzy?

Mężczyźni w dzisiejszych czasach znacząco dbają o swój wizerunek i starają się wyglądać w pełni atrakcyjnie, przy okazji prezentując własny styl. Rzeczą, której każdy facet poświęca wiele uwagi jest oczywiście fryzura. Jej odpowiednie dopasowanie do kształtu twarzy to klucz do uzyskania atrakcyjnej prezencji, co dla wielu jest nawet ważniejsze od doboru obuwia i odzieży do indywidualnej sylwetki. Raczej nie wyobrażamy sobie chodzić w za dużych butach czy zbyt obcisłej koszulce – czemu więc podobnej uwagi nie poświęcać fryzurze, która jest z nami zawsze?

Włosy mają to do siebie, iż po pewnym czasie odrastają. Nawet źle dobrana fryzura dla faceta nie jest więc powodem do zmartwień, gdyż już najczęściej po kilku-kilkunastu dniach można ponownie udać się do barber shopu w celu wykonania poprawek. Każdy specjalista powinien już przy pierwszej wizycie zasugerować nam, co jego zdaniem byłoby dla nas najlepsze. Warto jednak samemu zdawać sobie z tego sprawę, bazując przy tym na kształcie twarzy, a niekoniecznie tylko na opinii barbera.

Fryzura uniwersalna do każdej twarzy to mit

Trzeba przyznać, iż dobór odpowiedniej fryzury dla faceta może całkowicie odmienić jego wygląd. W sieci krążą tysiące filmików, w których klienci wybierający się do barber shopów najzwyczajniej nie mogą uwierzyć, jak bardzo udało się ekspertom z tej profesji wprowadzić ich wizerunek na zupełnie nowy poziom.

Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest właśnie kształt twarzy. Tylko dzięki jego poprawnemu oszacowaniu możliwe jest znalezienie całkowicie spersonalizowanego i idealnego stylu uczesania. Kiedy spodoba się nam fryzura naszego znajomego czy nawet osoby mijającej nas na mieście – nie oznacza to, że i na nas będzie ona wyglądać tak samo. Włosy są ozdobą dla twarzy. To właśnie dlatego przy wyborze uczesania zwracamy uwagę na kształt podbródka, linię szczęki, wielkość uszu i nosa, czy też ogólny kształt głowy. Nie ma fryzury uniwersalnej, która świetnie wyglądałaby na każdym facecie. Gdyby tak było, zawód tj. barber czy fryzjer praktycznie nie byłby potrzebny – każdy samodzielnie nauczyłby się jednej techniki strzyżenia na określony sposób.

Fryzura dla faceta – jak dobrać ją do twarzy?

Kształt twarzy – co powie o stylu uczesania?

Wielu facetów, zastanawiając się jak dobrać fryzurę męską, zawsze bierze pod uwagę wyłącznie sposób podcinania. Okazuje się, że równie ważnym aspektem jest długość włosów. Niektóre kształty twarzy powodują, że fryzura dla faceta powinna być bardzo krótka, a jeszcze inne zalecają noszenie tylko i wyłącznie długich włosów. Poniżej sprawdzimy więc znaczenie kształtu twarzy w kontekście doboru odpowiedniego zaczesania.

Okrągła twarz

To kształt bardzo często spotykany u ludzi. Fryzura w tym kontekście ma pełnić funkcję wysmuklającą, przez co zaleca się stosowanie cieniowania na bokach i zapuszczenie nieco dłuższej góry. Do tego wszystkiego dobrze dopasuje się zarost i broda.

Trójkątna twarz

Umowny „trójkąt” na twarzy można rozpoznać po wąskiej szczęce oraz szerokim czole. Zazwyczaj towarzyszą temu mocno widoczne kości policzkowe i podbródek. Głównym celem w tym przypadku powinno być zwężenie czoła poprzez zapuszczenie dłuższych włosów, zachodzących na twarz. U mężczyzn istnieje jeszcze możliwość zapuszczenia brody, pozwalającej znacznie ukryć zawężenie szczęki.

Kwadratowa twarz

Zazwyczaj objawia się ona kanciastym zarysowaniem kości policzkowych i szczęki, a także mocno prostokątnym czołem. Konieczne jest więc załagodzenie takich krawędzi i wprowadzenie fryzury dłuższej z góry, przy jednocześnie dobrym cieniowaniu na bokach. Pozwoli to wprowadzić pewne zaokrąglenia i złagodzić twarz na jej górnej części. W tym przypadku powinniśmy zdecydowanie unikać cięcia prostego, które dodałoby naszej twarzy jeszcze więcej kątów.

Owalna twarz

Pod ten kształt najłatwiej jest dobrać fryzurę dla mężczyzny. Wystarczy zwyczajnie zostawić dłuższą górę, a boki podciąć nieco krócej na całej długości. Warto unikać nachodzenia grzywki na czoło, a w przypadku jej obecności zaczesywać na bok lub do tyłu.

Wybór sprawdzonego barbera kluczem do sukcesu

Wybierając fryzury dla facetów, każdy powinien zdawać sobie sprawę z kształtu swojej twarzy. Po rozróżnieniu wszystkich czterech opcji i przedstawieniu najlepszych dla nich rozwiązań wiemy, w którą stronę się poruszać i co powiedzieć fryzjerowi. Niemniej jednak, to właśnie masterzy z tej profesji będą lepiej wiedzieć, jakie typ uczesania okaże się idealny dla naszej głowy i twarzy.

Oczywiście, warto wybierać barberów bądź fryzjerów mających spore uznanie w branży i dysponujących dobrymi opiniami. Tylko w ten sposób uda nam się dowiedzieć, jakie ułożenie włosów rzeczywiście jest nam pisane. Niedoświadczony barber będzie pytał klienta o dokładny sposób cięcia, a to przez wzgląd na obawy co do nietrafionego efektu końcowego. To samo tyczy się brody – jej kształt oraz długość powinny być ustalane w zależności od kształtu szczęki. Warto więc przeprowadzić tym samym dokładną konsultację w salonie barberskim i poznać tajniki tej branży od osób, które faktycznie znają się na tym bardzo dobrze.