Jakie produkty dostępne są w sklepie ze zdrową żywnością?

Idąc na zakupy mamy nadzieję, że produkty, znajdujące się na półkach sklepowych powinny nie stanowić dla nas żadnego zagrożenia. Często niestety rzeczywistość jest całkiem inna. Na szczęście w ostatnich latach na rynku pojawił się odrębny rodzaj miejsca, w którym można dostać bezpieczne produkty dla naszego zdrowia, a mianowicie sklep ze zdrową żywnością. Jaka zatem żywność jest w nim dostępna i dlaczego akurat po nie warto sięgać?

Sklep ze zdrową żywnością – czym właściwie jest?

To miejsce, które przepełnione jest żywnością ekologiczną, a więc owocami, warzywami, produktami pochodzącymi od zwierząt, przy produkowaniu których nie sięga się po żadne szkodliwe, sztuczne i chemiczne środki ochrony. Odwiedzając sklep ze zdrową żywnością mamy pewność, że wszystkie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich ekologiczne uprawy. Większość żywności na półkach w tym sklepie jest oznaczona symbolem zielonego listka, to znaczy, że pochodzą od zaufanych gospodarstw, które spełniają wszystkie wymogi związane z ekologiczną uprawą i produkcją. Ludzie coraz chętniej przychodzą na zakupy do tego rodzaju sklepu nie tylko ze względów zdrowotnych, to także pewna moda, która od kilku lat obecna jest na świecie i zaczyna także powoli być dostrzegalna w naszym kraju.

Jakie produkty dostępne są w sklepie ze zdrową żywnością?

Jakie produkty są dostępne w ekologicznych sklepach?

W sklepie ze zdrową żywnością występuje mnogość rożnych produktów, poczynając od różnego rodzaju pieczywa takiego jak chleb bezglutenowy, bagietki, słodkie bułki, bułki do hamburgerów czy hot-dogów oraz wyrobów z nich takich jak np. bułka tarta. To miejsce, w którym królują produkty zbożowe, które są podstawą wielu domowych dań takie jak bezglutenowe mąki, kasze gryczane, makarony, owsianki czy inne płatki. W asortymencie sklepu znajdują się przeróżne przyprawy, dania gotowe, soki, napoje, oleje oraz wiele innych produktów. Trzeba liczyć się z tym, że ceny żywności dostępnej w sklepie ze zdrową żywnością będą nieco wyższe, jednak trzeba pamiętać o tym, że regulowane są koniecznością ekologicznych upraw, co pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Argumenty przemawiające za sięganiem po zdrowe produkty

Wielu oponentów ekologicznej żywności zarzuca, że są one po prostu droższe, a składem swym zbytnio nie różnią się od powszechnie dostępnych produktów. Zarzucają, że przymiotnik „ekologiczny” stosowany jest tylko i wyłącznie w celach marketingowych. Jest to oczywiście bezzasadny zarzut, gdyż wszelkie produkty dostępne w ekologicznych sklepach pochodzą od zaufanych dostawców, którzy zanim dostarczą produkty, poddawani są rygorystycznym kontrolom. Trzeba pamiętać, że wyższe ceny tej żywności uwarunkowane są znacznie większymi nakładami pracy i starań, by hodowane produkty były jak najbardziej zdrowe i ekologiczne i wolne od jakichkolwiek pestycydów, a w razie konieczności by ich zawartość była jak najmniejsza. Dla zdrowia człowieka czasem warto nieco wydać więcej, a mieć gwarancję skąd dany produkt pochodzi, w jaki sposób i w jakich warunkach został wytworzony.