Co można zyskać dzięki czytaniu książek katolickich?

Zgodnie z powszechną opinią, czytanie książek wiąże się z wieloma zaletami, poprawia się koncentrację, pamięć, a także możliwe staje się zdobywanie wiedzy. Częste sięganie po słowo pisane rozwija również wyobraźnię, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży. Nacisk na czytanie książek powinni kłaść przede wszystkim rodzice oraz kadra pedagogiczna w szkołach, ważne by były to publikacje tradycyjne – nie elektroniczne.

Co można zyskać dzięki czytaniu książek katolickich?

Łączenie czytania z pogłębianiem wiary katolickiej

Zamiłowanie do czytania tradycyjnych książek można połączyć z pielęgnowaniem wiary chrześcijańskiej, na przykład poprzez książki katolickie. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będą te pisane przystępnym językiem, zrozumiałym w każdej grupie wiekowej, mile widziane są publikacje z wieloma wzbudzającymi ciekawość ilustracjami. Wbrew pozorom, katolickie książki to nie tylko Biblia i Pismo Święte, wydawane są również pozycje opowiadające o żywocie patronów oraz najważniejszych wartościach w życiu każdego człowieka. Chodzi o kwestie bezwarunkowych przyjaźni, miłości i wzajemnego szacunku, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry oraz przekonań. Niektóre historie opisywane w tego rodzaju książkach potrafią przemówić do osób w podobnym położeniu, otwierają oczy na inne aspekty ludzkiego życia, poszerzają horyzonty. Książki katolickie najczęściej wyróżniają się filozoficzną treścią, co ma wpływ na wychowanie w zgodzie z wiarą dzieci  i młodzieży, które obecnie nierzadko czują się zagubieni. Znaczący wpływ na taki stan rzeczy ma wszechobecny pęd za pieniędzmi, karierą oraz dobrami materialnymi, współczesna młodzież jest narażona na agresję, wpływ świata wirtualnego i mnóstwo pokus w postaci używek. Pozycje książkowe o podłożu katolickim mogą wskazać właściwą drogę ludziom w każdym wieku, również dorosłym mającym wrażenie, iż stracili kontrolę nad swoim życiem.

Korzyści płynące z czytania książek katolickich

Zbliżenie się do Boga, odkrywanie tajemnic wiary oraz całkowicie świeże spojrzenie na teraźniejszość i przeszłość jest możliwe dzięki czytaniu książek katolickich. Wielu ludzi dzięki nim dostrzega sens wszystkich wydarzeń, które mają miejsce, odkrywa mnóstwo nowych aspektów życia, o których istnieniu nie miało się wcześniej pojęcia. Autorzy książek katolickich nie podają żadnych gotowych rozwiązań na zmartwienia i troski, lecz naprowadzają na właściwe postępowanie, którego zadaniem jest przyniesienie ulgi w codzienności. Główną nauką wiary chrześcijańskiej jest przekonanie o pozytywnym zakończeniu wszystkich spraw oraz pewność, że Pan Bóg wysłuchuje wszystkich modlitw. Często podsuwa nam podpowiedzi, z których korzystamy z różnym skutkiem, wszystkie należy dobrze przemyśleć i w miarę możliwości wykorzystać. Treści zamieszczane w książkach katolickich są przeznaczone nie tylko dla praktykujących katolików, ale również tych, którzy nie uczęszczają na Msze Święte, być może niektóre publikacje pomogą w podjęciu decyzji o zmianie dotychczasowego życia na lepsze. Nigdy nie jest za późno na wdrożenie zmian.