Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn – warto wiedzieć

Dbanie o kondycję twarzy przez mężczyzn zawsze kojarzyło się z wodą, mydłem i ręcznikiem. Niejednokrotnie w internecie można napotkać na humorystyczne treści dotyczące tego, jak męski żel pod prysznic „siedem w jednym” może być używany do twarzy, włosów, ciała i chłodnic samochodowych. Żarty na bok - czasy te już dawno przeminęły, a coraz większa liczba panów zwraca dziś uwagę na wygląd i kondycję swojej skóry.

Dosadna argumentacja zdołała po wielu latach prób przekonać płeć męską, iż dbanie o skórę twarzy nie jest wyłącznie wymysłem, a przynosi realne korzyści w późniejszych latach życia. Dlatego też, w poniższym wpisie przedstawimy kilka wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo dbać o skórę twarzy oraz jakich kosmetyków do tego używać.

Pożyczanie kosmetyków od kobiet? – i tak i nie

Zdawać by się mogło, iż przedstawiciele płci żeńskiej i męskiej nie różnią się zbytnio z punktu widzenia dermatologii. Nic bardziej mylnego – skóra i ciało mężczyzn znacząco odbiega strukturą od kobiet. To samo tyczy się ilości gruczołów łojowych i potowych oraz samych mieszków włosowych w wielu miejscach. Do tego dochodzi fakt, iż kobieca skóra jest dostrzegalnie cieńsza od męskiej. Szacuje się, iż są to wartości sięgające nawet 25%.

Problem z dbaniem o kondycję skóry u mężczyzn wziął się właśnie z faktu, jakoby zmarszczki i inne niezbyt atrakcyjne cechy wyglądu, z uwagi na grubszą jej warstwę, pojawiały się znacznie później. Warto jednak spojrzeć na to z nieco innej strony i wziąć pod uwagę, że jeśli takie problemy już nastąpią, to przyjdą one z kilkukrotnie większym nasileniem.

Wracając jednak do głównego tematu – pożyczanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy od płci pięknej może być dobre. Warto jednak wcześniej dokładnie skupić się na tym, czego nasza skóra potrzebuje i w jakim aktualnie jest stanie. Jeśli dany produkt spełnia takie oczekiwania, to niezależnie od braku na jego etykiecie dopisku „for men”, śmiało można go używać. Niejednokrotnie zdarza się, iż producenci kosmetyków nadają takiego symbolu jedynie w celach marketingowych. Niesprawdzanie składów oraz dokładnego przeznaczenia chociażby kremu - nawet pomimo oznaczenia, iż jest to produkt dla mężczyzn – może okazać się niewypałem.

Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn – warto wiedzieć

Pielęgnacja twarzy w kilku krokach

Trzeba przyznać, iż przez wzgląd różnic w skórze, męska pielęgnacja twarzy znacznie różni się od damskiej. Zdecydowanie większy nacisk należy kłaść na oczyszczanie oraz prawidłowo przeprowadzoną regenerację po goleniu podrażnionej skóry. Choć prawidłowa pielęgnacja jest bardziej wymagająca od przemycia twarzy wodą z mydłem, to wciąż nie uznaje się jej za proces pochłaniający masę czasu. Można przedstawić ją zatem w kilku ciekawych krokach:

Oczyszczanie

To pierwsza z czynności, jaką należy wykonywać w procesie pielęgnacyjnym twarzy. Pełni niezwykle ważną rolę, a kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prawidłowa technika i użycie odpowiednich kosmetyków. Tylko w ten sposób skóra będzie stronić od nadmiernego wysuszenia i pojawiania się zmian trądzikowych. Zdecydowanie odradza się mycie twarzy żelem pod prysznic bądź co gorsza szamponem. Najlepiej użyć do tego specjalnych i przeznaczonych wyłącznie na tę okoliczność żelów, których celem będzie usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i regulacja w wydzielaniu sebum. Niezwykle ważne podczas oczyszczania jest masowanie twarzy okrężnymi ruchami, a po tej czynności spłukanie letnią wodą.

Tonizacja

Po oczyszczaniu żelem, każda pielęgnacja twarzy dla mężczyzn powinna uwzględniać proces tonizacji. Czynność ta ma na celu przywrócenie skórze właściwego pH. Do tego celu, jak sama nazwa mówi, stosuje się głównie tonik. Mieszczące się w granicach normy pH stanowi o obronie przed drobnoustrojami oraz eliminuje ryzyko nadmiernego przesuszenia. Warto zwrócić tonizacji szczególną uwagę i stosować tę czynność po każdym myciu twarzy.

Nawilżanie

Po dokładnym umyciu i tonizacji przychodzi czas na zwieńczenie wszystkiego nawilżaniem. Nie trzeba chyba mówić, że w tym celu sięgamy oczywiście po krem do twarzy. Znacznie więcej problemów stwarza natomiast kwestia jego doboru. Obecnie na rynku możemy spotkać setki odmian kremów pochodzących od przeróżnych producentów. Jak wcześniej wspomnieliśmy, nie wystarczy spojrzeć jedynie na etykietę z dopiskiem „for men”, a ważne jest dokładne zapoznanie się ze składem samego kremu. Raczej starajmy się wybierać kosmetyki pozbawione alkoholu – jego działanie wysusza skórę, a przy nawilżaniu chodzi o coś zupełnie innego. Dodatkowo, krem powinien posiadać konsystencję niezbyt oleistą, z uwagi na konieczność nawilżenia, a nie natłuszczenia twarzy.

Grunt to systematyczność

Niejednokrotnie zdarza się, iż zainspirowani różnymi osobami decydujemy się na zakup wszystkich, niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Po krótkim czasie całkowicie zapominamy o stosowaniu tych produktów, co w konsekwencji nie daje skórze możliwości do jakiejkolwiek zmiany. Dlatego, w celu obserwacji jakichkolwiek efektów warto postępować z pielęgnacją twarzy konsekwentnie i systematycznie, a po dłuższym czasie z pewnością się to nam opłaci.