Choroby barku - objawy i przyczyny.

Zespół bolącego barku to grupa chorób dotyczących barku. Aby można było wdrożyć skuteczne leczenie chorób barku trzeba najpierw ustalić przyczynę bólu. Do najczęstszych przyczyn chorób barku zaliczamy przede wszystkim: przeciążenie mięśni barku, zapalenie kaletki podbarkowej, uszkodzenie ścięgna barku czy też choroby reumatyczne oraz choroby neurologiczne.

Zespół bolącego barku – objawy.

Bark to naprawdę ważna część naszego ciała. Kiedy coś niepokojącego zaczyna dziać się z barkiem wówczas pojawiają się także dolegliwości ograniczające wykonywanie ruchów ręką. Jakie są główne symptomy chorób barku? Naszą uwagę powinien zwrócić przede wszystkim ból podczas unoszenia ręki powyżej linii ramion. Niestety ból ten z czasem może być naprawdę silny. Często w takiej sytuacji dochodzi także do obrzęku okolic barku. Jeżeli w porę nie zareagujemy na te objawy to zakres ruchów w naszym stawie ramiennym zostanie znacznie ograniczony. Dlatego kiedy odczuwamy tego typu ból nieważne czy jest to ból nagły, czy taki, który stopniowo narasta powinniśmy koniecznie skontaktować się z ortopedą, który oceni nasz stan i określi przyczyny choroby. Badania, na które może skierować nas lekarz, aby określić źródło dolegliwości bólu to: rezonans magnetyczny, ultrasonografia oraz rentgen.

Choroby barku - objawy i przyczyny.

Przyczyny zespołu bolącego barku.

Jedną z częstych przyczyn zespołu bolącego barku jest przeciążenie mięśni. Do przeciążenia może dojść podczas wykonywania czynności, które wymagają od nas unoszenia rąk powyżej liny ramion, a także na skutek regularnego wykonywania powtarzających się jednostajnych ruchów czy nawet z powodu spania w niewygodnej pozycji czy też zbyt intensywnych ćwiczeń. Natomiast do uszkodzenia ścięgna barku zazwyczaj dochodzi podczas sięgania rzeczy, która znajduje się za nami czy też wtedy, kiedy rzucamy jakiś przedmiot (np. piłkę) ręką uniesioną powyżej linii ramion. Pamiętajmy, że naderwanie bądź nadciągniecie ścięgna mogą prowadzić nawet do jego zerwania. Jeżeli zaś chodzi o zapalenie kaletki podbarkowej mamy z nim do czynienia wówczas, gdy stożek rotatorów jest uszkodzony bądź osłabiony. Do chorób barku zaliczamy także tak zwane zamrożenie barku, do którego może dojść na skutek unikania wykonywania ruchów bolącą ręką.