Jak zwalczyć ból zatok?

Przy początkowych fazach rozwoju bólu zatok wiele osób chętnie sięga po domowe sposoby na zatoki. Jakie zatem domowe metody na ból zatok warto znać, aby pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości?

Jakie są główne objawy zapalenia zatok?

Do najbardziej typowych objawów zapalenia zatok możemy zaliczyć zatkany nos i ból głowy, który pojawia się przede wszystkim przy pochylaniu. W przypadku zatok sitkowych ból może pojawiać się także u nasady nosa, przy zatokach czołowych na powierzchni czoła, natomiast przy zatokach szczękowych na szczycie głowy czy też w okolicach szczęki i uszu. Niekiedy zapaleniu zatok może towarzyszyć także gorączka.

Jak zwalczyć ból zatok?

Domowe metody na zapalenie zatok, które warto znać

Domowe sposoby na zatoki maja na celu przede wszystkim udrożnienie nosa i zwalczenie pojawiającego się stanu zapalnego. Mogą one również pomóc w oczyszczeniu zatok. Takie metody można stosować pomocniczo przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na zatoki jest wykonywanie inhalacji. Inhalacje można wykonywać z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Aby pomóc sobie w walce z bólem zatok warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, duże znaczenie ma tu właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Warto też mieć na uwadze to by zapewniać swojemu organizmowi prawidłowe nawodnienie, a także by nie używać zbyt często kropel do nosa, które to w łatwy sposób mogą podrażnić śluzówkę nosa. Do innych domowych sposobów możemy zaliczyć również: ciepłe okłady na zatoki, które możemy wykonać nawet przy użyciu gorącego ręcznika czy też stosowanie naparów ziołowych np. tych z imbiru, tymianku, lipy, szałwii czy rumianku. Dobrą metodą może okazać się także zabieg płukanie zatok. Taki zabieg można wykonać przy użyciu specjalnych zestawów aptecznych. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli mimo zastosowania domowych sposobów i leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych objawy zapalenia zatok nie ustępują, a wręcz przeciwnie narastają trzeba udać się na wizytę do lekarza.