Jak skutecznie zregenerować się po treningu?

Właściwy odpoczynek po odbytym treningu jest bardzo istotny. O co zatem powinniśmy zadbać, aby przyspieszyć swój powrót do formy po treningu? Warto przede wszystkim pamiętać, aby po ćwiczeniach zapewnić sobie od 2 do 10 dni odpoczynku, czas ten potrzebny jest nam do regeneracji mięśni. Należy również zaznaczyć, że czas odpoczynku, który potrzebny jest nam do pełnej regeneracji uzależniony jest od tego, jakie mięsnie zaangażowane były podczas treningu czy były to mięśnie szybko- kurczliwe czy mięśnie wolno- kurczliwe.

Sprawdzone sposoby na regeneracje po treningu

Po zakończeniu treningu powinniśmy zapewnić naszemu organizmowi dostęp do pełnowartościowego białka wraz z węglowodanami. W czasie dni, które przeznaczymy na odpoczynek należy zadbać także o wartościowy sen w tym przypadku ważniejsza jest jednak jakość snu niż jego ilość. Aby przyspieszyć proces regeneracyjny dobrze jest również regularnie uzupełniać elektrolity. Pamiętajmy także o tym, że naszym wrogiem w przypadku skutecznej regeneracji jest stres, dlatego warto zredukować jego poziom do minimum np. poprzez zmianę nastawienia czy medytacje.

Jak skutecznie zregenerować się po treningu?

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?

Na szybkość regeneracji duży wpływ mają także spożywane przez nas posiłki. Po treningu dobrze jest zadbać o to, aby nasza dieta była bogata w antyoksydanty i kwasy omega-3. Bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń warto wziąć zimny prysznic. Zimna woda pomaga zapobiegać stanom zapalnym mięśni. Doskonałym pomysłem może okazać się także wizyta u masażysty. Masaż sportowy bardzo korzystnie wpływa na regenerację mięśni. Wiele osób do masażu potreningowego chętnie stosuje także rollery. Dobrym sposobem na zahartowanie i rozluźnienie mięśni jest również korzystanie z sauny. Należy jednak pamiętać, żeby nie wybierać się na nią tuż przed lub tuż po treningu. Z czego natomiast lepiej zrezygnować na czas odpoczynku? Będą to z pewnością alkohol i wysoko przetworzone kaloryczne przekąski. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich tych zasad to bez wątpienia nasz powrót do formy po treningu będzie o wiele szybszy. Warto, więc spróbować i przekonać się o tym osobiście.