Samodyscyplina - jak się jej nauczyć?

Niektórzy ludzie uważają, że nauka samodyscypliny to dość trudne zadanie. Co zatem może nam je ułatwić? Co jest szczególnie ważne podczas nauki samodyscypliny?

Nauka samodyscypliny – na co warto zwrócić uwagę, aby jak najlepiej zrealizować ten cel?

Ważną kwestią w nauce samodyscypliny jest zaakceptowanie tego, że jesteśmy w stanie się jej nauczyć. Istotne jest również to abyśmy odpowiednio zaplanowali swoje działania. Dobry plan to podstawa. Pamiętamy także o tym, aby konkretne zadania właściwie dopasować do danej pory dnia. Obowiązki, które wymagają od nas największego zaangażowania najlepiej planować na ten czas w ciągu dnia, w którym jesteśmy najbardziej efektywni i mamy dużo energii. Nasz plan nauki samodyscypliny powinien być jednak elastyczny tak, aby w razie nieoczekiwanych zdarzeń można było łatwo go zmodyfikować. Na początku najlepiej zacząć od krótkich przedziałów czasu, które chcemy przeznaczyć na naukę samodyscypliny. Dopiero w miarę upływu czasu można je stopniowo zwiększać.

Samodyscyplina - jak się jej nauczyć?

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?

Samodyscyplinę warto zacząć wprowadzać od pojedynczych obszarów życia, najlepiej zacząć od tych dotyczących nawyków fundamentalnych, czyli ruchu, zdrowego odżywiania i snu. Aby nauka samodyscypliny była jak najbardziej efektywna dobrze jest pozbyć się pokus, które przeszkadzają nam w realizacji wyznaczonych celów (np., gdy zaplanujemy, że będziemy odżywiać się zdrowo lepiej nie kupować do domu słodyczy, które leżałyby w szafce tak na wszelki wypadek). W nauce samodyscypliny nawet już po paśmie sukcesów mogą zdarzyć się nam porażki i wpadki. Jest to jednak normalne i nie powinno przekreślać naszych starań. Zawsze można zacząć od nowa, a poczucie winy nie jest dobrym doradcą. Nie warto, więc obwiniać się za wpadki podczas nauki samodyscypliny. Pamiętajmy, że wszystko można nadrobić w późniejszym czasie. Ważne jest również to, aby w chwilach słabości posiadać przy sobie osobę, która nas wesprze. W nauce samodyscypliny przydaje się także zwizualizowanie efektów. Jest to, bowiem dobry sposób na zdobycie motywacji.