Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki dziecięcej jest łóżeczko wraz z dopasowanym do niego materacem. Wyborowi tego ostatniego warto poświęcić sporo czasu, gdyż od jego jakości oraz parametrów zależy komfort dziecka. Materac do łóżeczka może być wykonany z różnych materiałów, wśród których prym wiodą akcesoria piankowe, lateksowe oraz kokosowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich i po jaki materac do łóżeczka szczególnie warto sięgnąć?

Piankowy materac do łóżeczka i jego zalety

Materace piankowe to nowoczesne rozwiązania, z których korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Akcesoria tego typu są mogą być wykonane z klasycznej pianki poliuretanowej, nowocześniejszej pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Jako materac do łóżeczka dla starszego dziecka doskonale sprawdzi się pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała pozwalając na wygodny i bezpieczny wypoczynek. Materac z pianki termoelastycznej jest ponadto hipoalergiczny, lekki oraz posiada dobry stosunek jakości do ceny.

Doskonałym wyborem dla niemowląt i małych dzieci jest z kolei materac do łóżeczka z pianki wysokoelastycznej. Jest to lekkie i higieniczne akcesorium, które posiada właściwości hipoalergiczne. Zapobiega to rozwojowi na jego powierzchni szkodliwych roztoczy i grzybów oraz sprzyja zachowaniu higieny podczas snu. Właściwości elastyczne sprawiają natomiast, że materac świetnie sprawdzi się dla aktywnych dzieci i niemowląt, które zaczynają doskonalić swoje umiejętności ruchowe.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?

Materac do łóżeczka dziecięcego z lateksu

Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się także materace lateksowe. Doskonale nadają się na pierwszy materac do łóżeczka dla noworodka i niemowlęcia, ale z powodzeniem można je także zakupić starszemu dziecku. Akcesoria tego typu posiadają naturalne właściwości hipoalergiczne, są przyjazne dla środowiska oraz oferują wysoką odporność na kurz, roztocza oraz inne szkodliwe mikroorganizmy i drobnoustroje.

Zaletą materacy lateksowych jest także dobre dopasowywanie się do sylwetki, co sprzyja kształtowaniu prawidłowej postawy ciała oraz pozwala odciążyć kręgosłup w trakcie snu i wypoczynku. Dzięki swoim naturalnym właściwościom antyalergicznym akcesorium tego typu świetnie sprawdzi się również jako materac do łóżeczka dla małych alergików.

Kokosowy materac do łóżeczka – tak czy nie?

Kolejnym rodzajem materacy wybieranych przez rodziców są akcesoria wykonane z naturalnego kokosa. Są one cenione za twardość, która w materacach jest szczególnie pożądana w pierwszych miesiącach życia dziecka oraz cenne właściwości antybakteryjne. Oprócz tego, materace kokosowe dobrze przepuszczają powietrze, co podnosi komfort wypoczynku oraz sprawia, że rozwiązania tego typu doskonale sprawdzają się zarówno użytkowane w lecie, jak i zimie.

Wykonany z kokosa materac do łóżeczka jest jednak mniej trwałym rozwiązaniem niż nowoczesne materace piankowe i lateksowe. W niektórych sytuacjach może się także okazać zbyt twardy dla dziecka. Z tego powodu wypełnienie z kokosa najczęściej jest wykorzystywane tylko jako dodatek do materacy piankowych i lateksowych.