Kiedy należy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy najlepiej udać się na pierwszy spacer z noworodkiem. Jest to bez wątpienia bardzo ważne wydarzenie. Pamiętajmy, że powinno ono zależeć przede wszystkim od stanu zdrowia dziecka i mamy. Duże znaczenie ma również aktualna pora roku i pogoda za oknem.

Jesień i zima.

Jesień i zima to pory roku w przypadku, których z wyjściem na pierwszy spacer warto nieco zaczekać. Zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz jest ponuro i chłodno. Noworodek musi najpierw trochę podrosnąć. Zgodnie z zaleceniami lekarzy taki spacer powinien odbyć się po upływie 2, a nawet 3 tygodni od momentu pojawienia się dziecka w domu. Należy dodać, że do takiego wydarzenia trzeba się odpowiednio przygotować, a mianowicie na tydzień przed pierwszym wyjściem, ale nie wcześniej jak po ukończeniu 10 dnia życia, powinno się rozpocząć tak zwane werandowanie. Takie działanie ma na celu oswojenie dziecka z chłodnym powietrzem i różnicą temperatur. Jak wygląda werandowanie? Dziecko należy ciepło ubrać, przykryć kocykiem i położyć do wózeczka ustawionego przy otwartych drzwiach balkonowych lub oknie. Czas werandowania należy stopniowo zwiększać tzn. pierwszego dnia możemy werandować dziecko 5 minut, drugiego – 10 minut, a trzeciego kwadrans. Po tygodniu takiego przyzwyczajania możemy udać się z maluchem na jego pierwszy spacer. Warto jednak pamiętać, aby wybrać taki dzień, w którym nie będzie chłodnego wiatru, a temperatura na zewnątrz będzie wyższa niż -5 stopni Celsjusza. Na pierwszy spacer wystarczy nam zaledwie kwadrans, później stopniowo możemy zwiększać ten czas.

Kiedy należy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Wiosna i lato.

Kiedy za oknem mamy piękną, ciepła pogodę z pierwszym spacerem noworodka nie musimy czekać, aż tak długo jak w przypadku chłodniejszych pór roku. Może się on odbyć już po tygodniu od przyjazdu dziecka do domu. W pogodne dni nie ma obowiązku werandowania noworodka. Ponadto pierwsze wyjście malucha może trwać dłużej, bo nawet do pół godziny. Pamiętajmy jednak, że taki spacer warto przełożyć podczas bardzo dużych upałów, kiedy to temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.