Orfeomajnun – wyjątkowy cykl wydarzeń w Krakowie

Orfeomajnun to wyjątkowy, wieloetapowy projekt, który łączy w sobie idee miłości, tęsknoty i jedności obecne w świecie europejskim i arabskim. Mity o Orfeuszu i Eurydyce i bliskowschodnia historia o Lejli i Madżnunie obrazują uniwersalne potrzeby i pragnienia obecne w każdej kulturze. Mieszkańcy Krakowa w ramach projektu mogą skorzystać z możliwości udziału w bezpłatnych wydarzeniach, które zwieńczone zostaną operą wystawioną w Centrum Kongresowym ICE Kraków ora wyjątkową miejską paradą.

Mit o Eurydyce i Orfeuszu i opowieść o Lejli i Madżnunie – tak różne i tak podobne zarazem

Mit o Eurydyce i Orfeuszu opowiada historię wielkiej miłości Orfeusza, króla Tracji do pięknej nimfy Eurydyki. Orfeusz posiadał niezwykły dar tworzenia pięknej muzyki, którą zachwycali się nie tylko ludzie, ale także rośliny i zwierzęta. Eurydyka była z kolei tak piękna, że jej urokowi nie mógł się oprzeć żaden człowiek. Zakochał się w niej syn Apollina, Aristajos, który goniąc nimfę doprowadził do tragedii – Eurydyka zmarła od ukąszenia żmii. Po śmieci ukochanej Orfeusz, aby ją odzyskać zszedł do Hadesu, królestwa zmarłych. W odzyskaniu Eurydyki pomogła mu muzyka, dzięki której czarowi Hades zgodził się oddać zmarłą żonę. Warunek był tylko jeden – w drodze powrotnej do świata żywych Orfeusz nie mógł oglądać się za siebie. Bohater uległ jednak pokusie i jego ukochana żona przemieniła się w kamień.

Podobną historię o nieszczęśliwej miłości opowiada arabska opowieść o Lejli i Madżnunie. Oboje pochodzili z różnych plemion, przez co ich miłość nie mogła być spełniona. Rozłąka nie zgasiła jednak wzajemnego uczucia pary, a wzajemna tęsknota i udręka młodych przekonała ojca Madżnuna do poproszenia ojca Lejli o rękę. Ten jednak odmówił wydając córkę za innego mężczyznę. Po tym wydarzeniu Madżnun udał się na pustynię, gdzie cierpiał w samotności i popadał w coraz większe szaleństwo. Jedynym towarzyszem jego cierpienia była muzyka oraz pustynne zwierzęta. Po wielu perypetiach, tęsknocie i samotności Lejla, a dwoje zakochanych złączyło się dopiero w grobie.

Orfeomajnun – wyjątkowy cykl wydarzeń w Krakowie

Projekt Orfeomajnun – z czego się składa i co oferuje uczestnikom?

Orfeomajnun to wieloetapowy projekt społeczny, który pozwala mieszkańcom Krakowa i okolic wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach organizowanych w trzech etapach. Pierwszym z nich są bezpłatne warsztaty i działania kulturalno-artystyczne, podczas których uczestnicy, we współpracy z artystami i animatorami kultury będą mogli lepiej poznać znaczenie miłości, straty i tęsknoty obecne w micie o Orfeuszu i Eurydyce oraz historii Madżnuna i Lejli. Warsztaty mają różnorodny charakter, co pozwoli każdemu ich uczestnikowi znaleźć tematykę bliską jego sercu – począwszy od zajęć komiksowych, poprzez taniec i sztukę kulinarną, a kończąc na zajęciach teatralnych i literackich.

W drugim etapie odbyć ma się parada miejska, w której główną rolę odgrywać będą własnoręcznie stworzone przez uczestników lalki zwierząt związanych z obiema opowieściami. Te mityczne stworzenia pełnią bowiem bardzo ważną rolę w micie o Orfeuszu i Eurydyce oraz opowieści o Lejli i Madżnunie. Osoby, które pragną uczestniczyć w paradzie, lecz nie zdążyły stworzyć własnej lalki, będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach, które odbędą się na Małym Rynku w Krakowie. Parada przejdzie dookoła Sukiennic oraz będzie celebrowała miłość do natury i ludzi w takiej postaci, jaka jest obecna w obu opowieściach.