Pielęgnacja brody - czego nie powinno się pomijać?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednia pielęgnacja brody ma bardzo duży wpływ na jej szybki i zdrowy wzrost, a także na dobrą kondycję skóry. Z kolei brak dbałości o pielęgnację może wiązać się ze słabszym wzrostem oraz z różnymi stanami zapalnymi pojawiającymi się na skórze, które często są efektem niewłaściwego oczyszczania lub naruszenia bariery hydrolipidowej skóry. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie kosmetyki powinny znaleźć się w łazience każdego mężczyzny dbającego o dobry stan brody lub zarostu, a następnie dopasować ich wybór do własnych preferencji (na przykład zapachowych lub składnikowych).

Jak sprawić, aby broda nie przyczyniała się do gorszej kondycji skóry?

Mimo że broda jest naturalnym owłosieniem twarzy, na jej powierzchni bardzo często gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie, kurz czy pyłki, które mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry lub do zmian alergicznych. Z tego powodu niezwykle ważne okazuje się prawidłowe oczyszczanie całej twarzy wraz z brodą w taki sposób, aby skutecznie usunąć niepożądane zanieczyszczenia, ale jednocześnie nie podrażnić samej skóry twarzy. Godnym uwagi wyborem są między innymi specjalne emulsje przeznaczone do mycia twarzy, które skutecznie, ale delikatnie oczyszczają twarz. Warto przy tym wspomnieć, że nie powinno korzystać się z różnego rodzaju mydeł, na przykład z produktów w kostce, ponieważ mają one inne pH, a także wiele silnie oczyszczających składników, które mogą podrażniać skórę i które prowadzą do naruszenia naturalnej bariery hydrolipidowej.

Pielęgnacja brody - czego nie powinno się pomijać?

Zobacz rownież: Barber czy fryzjer – czym się różnią?

Oprócz tego warto zadbać o regularne czesanie i olejowanie brody, które z kolei wpływ na jej lepsze nawilżenie oraz większą miękkość. Ponadto odpowiednio dobrane olejki sprawdzą się również na przesuszonej skórze - należy jednak pamiętać o tym, aby skutecznie je wówczas domyć. Niesłabnącym uznaniem cieszą się również woski i żele, które pozwalają uformować najkorzystniejszy kształt brody. Dzięki tego typu zabiegom broda nie tylko będzie świetnie się prezentować, ale także będzie wygodniejsza w codziennym noszeniu ze względu na brak częstych podrażnień i skórnych problemów.