Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny?

 

Chrzest to wyjątkowy moment włączenia dziecka do wspólnoty kościoła. Otrzymuje nowe życie w Jezusie Chrystusie. Przyjęcie, które następuje po uroczystości, to czas świętowania- nowego życia, tradycji- w gronie rodziny i znajomych. Jeśli planujesz chrzciny, zwróć uwagę na naszą listę kontrolną.

Wybierz się do kancelarii parafialnej

Porozmawiaj z księdzem na temat chrztu. Zapytaj, czy jesteście zobowiązani do wzięcia udziału w rekolekcjach przed uroczystością. Sprawdź, jakie dokumenty należy przygotować. Zazwyczaj należy przygotować akt urodzenia dziecka i akt małżeństwa rodziców (kserokopia i oryginał do wglądu). Jeśli nie mężatką/żonaty, proboszcz może chwilę z Tobą porozmawiać. W ten sposób chce się upewnić. czy dziecko będzie wychowywane w duchu wiary katolickiej. Niemniej jednak kościół nie odmówi chrztu dziecka, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz.

Dowiedz się również, jakie warunki muszą spełnić zarówno rodzice dziecka, jak i chrzestni. Zapytaj, kiedy odbywa się chrzest. Nie w każdej parafii chrzci się dzieci w każdą niedzielę. Dodatkowo uroczystość odbywa się zwykle o określonej godzinie.

Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny?

Skontaktuj się z rodzicami chrzestnymi

Upewnij się, że będą obecni zarówno w kościele, jak i na przyjęciu. Skonsultuj z nimi kwestie organizacyjne. Porozmawiaj z matką chrzestną, jak ma wyglądać szatka do chrztu z haftem. Z kolei ojciec chrzestny powinien przygotować świecę do chrztu. Warto z nimi to uzgodnić, by uniknąć nieporozumień. Możesz też ich poprosić, by wznieśli toast na przyjęciu.

Wybierając rodziców chrzestnych, weź pod uwagę takie czynniki jak Twoje relacje z nimi i potencjalne zaangażowanie w wychowywanie dziecka. 

Wyślij zaproszenia

W zależności od preferencji możesz wysłać zaproszenia lub po prostu poprosić gości o przybycie. Jeżeli decydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, pamiętaj o RSVP. Poproś, by goście potwierdzili swoje przybycie. Ustal tutaj konkretny termin, dzięki czemu unikniesz zamieszania. Pamiętaj, by wysłać zaproszenia z przynajmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu goście mogą spokojnie przeorganizować swój harmonogram.

Zatrudnij fotografa/kamerzystę

Rozważ zatrudnienie fotografa i kamerzysty, by udokumentowali to wyjątkowe wydarzenie. Pamiętaj, że są profesjonalistami i wiedzą, co robią. Dzięki temu upamiętnią cudowne chwile. W przeciwnym razie możesz po prostu poprosić znajomego lub członka rodziny, by zrobił kilka zdjęć.

Jak zorganizować wyjątkowe chrzciny?

Zarezerwuj miejsce

Po ustaleniu terminu uroczystości w kościele zarezerwuj lokal. Najlepsze miejsca trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Poszukaj lokalu, który znajduje się blisko kościoła, by nie było opóźnień i problemów z dojazdem. W razie potrzeby zorganizuj transport, wtedy nie musisz się martwić, że ktoś się zgubi. Podczas rezerwacji miejsca weź pod uwagę liczbę gości. Pamiętaj, że większość lokali wymaga wpłaty zaliczki.

Zastanów się, ile i jakie potrawy chcesz podać w czasie przyjęcia. Jeśli zapraszasz rodziny z dziećmi, upewnij się, że w menu znajdą się dania dla najmłodszych gości. Zgodnie z tradycją przyjęcie powinno być bezalkoholowe. Pomyśl o potrawach bezglutenowych i wegetariańskich. Eleganckie przyjęcie nie może się obyć też bez tortu. Warto się odpowiednio przygotować.