Najbardziej polecane perły Bieszczad
Bieszczady często kojarzą się ze słynnym stwierdzeniem „Rzuć wszystko i przyjedź w Bieszczady”. Głównie ze względu na wolność i dzikość tego miejsca. Są one warte odwiedzenia w każdą porę roku, z powodu niesamowitych krajobrazów. To miejsce, w którym niebo jest najciemniejsze i gdzie łączą się ze sobą trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy. Jakie są najbardziej znane atrakcje turystyczne w Bieszczadach? Co warto tutaj zobaczyć i gdzie się wybrać?
Bieszczady odpowiednie w każdą porę roku
Wszyscy, którzy znają Bieszczady jak własną kieszeń z pewnością przyznają, że warto tu przybyć w każdą porę roku. Wiosna to czas, kiedy towarzyszyć można przyrodzie w jej budzeniu się do życia. Latem najlepiej przyglądać się rozgwieżdżonemu niebu i wybrać się w górskie wędrówki. Jesień poświęcona jest zwierzętom, spotkaniom przy ognisku i knajpach, w których wybrzmiewa poezja śpiewana oraz opowieści zakapiorów. Zima gwarantuje zupełnie inny krajobraz, który niewątpliwie wart jest doświadczenia.
Najbardziej znane atrakcje turystyczne w Bieszczadach
W grupie: najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Bieszczadach znajduje się Tarnica. To najwyższy szczyt Bieszczad mierzący 1346 m n.p.m, do którego dojść można dwoma szlakami czerwonym i niebieskim. Czerwony szlak rozpocząć można w Ustrzykach Górnych, który prowadzi przez Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą, Halicz, Rozsypaniec aż do Wołosatego. Szlak niebieskie odwrotnie rozpoczyna się w Wołosatem i prowadzi przez przełęcz pod Tarnicą do Bukowego Berda.
Osoby, które nie czują się na siłach zmierzyć z wędrówką na Tarnicę mogą zdecydować się wybrać w Połoniny. Piękna połonina Caryńska ulokowana jest między dolinami Prowczy i Wołosatego. Mierzy 4 km i ma 4 wierzchołki. Trudniejsza jest trasa do Połoniny Wetlińskiej, gdyż jest dwa razy dłuższa od połoniny Caryńskiej. W przeszłości obie połoniny pełniły funkcję pastwiska. Obecnie znajdują się w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Mieści się na Połoninie Wetlińskiej na wysokości 1228 m n.p.m. To bardzo wyjątkowe i nietypowe schronisko, gdyż pozbawione jest elektryczności, bieżącej wody i kanalizacji, a toaleta znajduje się na zewnątrz. Nocleg w niej jest niemożliwy, jedynie w sytuacjach awaryjnych jest dopuszczalny, natomiast można zjeść tutaj ciepły posiłek, wypić kawę czy herbatę. Schronisko w 2017 roku zostało zamknięte na jakiś czas, ale na szczęście znów zostało otwarte.
Będąc w Bieszczadach miłośnicy astrologii z pewnością nie mogą ominąć Parku Gwiezdnego Nieba. Współcześnie rozgwieżdżone niebo jest zjawiskiem abstrakcyjnym, które zabijane jest przez sztuczne oświetlenie. Dzięki temu, że Bieszczady są najciemniejszym miejscem w Polsce oraz w Europie to widoki z Kosmosu potrafią być zapierające dech w piersiach. Park ten ulokowany jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego mottem przewodnim jest walka i ochrona przed zanieczyszczeniami świetlnymi.