Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto odwiedzić jego gabinet?

Ortopedia to jedna ze specjalizacji medycyny. Jej zakres jest bardzo szeroki, co sprawia, że ortopeda zajmuje się wieloma problemami zdrowotnymi. Dotyczą one zarówno diagnostyki, jak i leczenia chorób i urazów dotyczących kości, mięśni, więzadeł, stawów i pozostałych elementów układu ruchu. Obejmują one zarówno dysfunkcje wrodzone, jak i nabyte. Do ortopedy warto się zgłosić, kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem układu ruchu – im szybciej to zrobimy, tym sprawniej nasze problemy zdrowotne zostaną wyeliminowane.

Ortopeda i jego zadania. Jakie schorzenia leczy ten specjalista?

Zakres ortopedii jest bardzo szeroki. Lekarze tej specjalizacji zajmują się różnego rodzaju chorobami i urazami, które są zlokalizowane w obrębie układu ruchu, w tym m. in. kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, miednicy, klatki piersiowej oraz stawu skokowego. Do najczęściej leczonych przez ortopedę schorzeń należą bóle kręgosłupa, wady postawy, zmiany przeciążeniowe, bóle i schorzenia bioder, stany zapalne stawów i kości, choroby zwyrodnieniowe, złamania, skręcenia, zwichnięcia i nadwyrężenia stawów oraz kości. To tylko niektóre z problemów, w których rozwiązaniu pomoże ortopeda.

Jak widać, ortopedia nie zajmuje się wyłącznie leczeniem złamań i skręceń, z czym większości osobom kojarzy się ta specjalizacja. Jej zakres jest dużo szerszy i bardziej zróżnicowany. W związku z tym, ortopedę warto odwiedzić, kiedy tylko mamy problemy związane z funkcjonowaniem układu ruchu, które objawiają się m. in. trudnościami w poruszaniu się i wykonywaniu czynności manualnych, a także cierpimy na dolegliwości bólowe w obszarze kręgosłupa i kończyn. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, skieruje na dodatkowe badania diagnostyczne i zlokalizuje źródło problemu. Następnie wdrożone zostanie leczenie, którego zadaniem będzie wyeliminowanie niekorzystnych dolegliwości i przywrócenie pacjentowi sprawności.

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy warto odwiedzić jego gabinet?

Kiedy należy udać się do ortopedy? Dlaczego czas ma znaczenie?

Wielu pacjentów zgłasza się do ortopedy dopiero, kiedy dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem się są tak silne, że dłużej nie mogą już odkładać wizyty. To duży błąd, gdyż zły stan zdrowia na ogół świadczy o tym, że choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium, a jej wyeliminowanie będzie wymagało więc więcej czasu oraz bardziej inwazyjnego postępowania. Aby uniknąć takiej sytuacji, w gabinecie ortopedy warto zjawić się w możliwie jak najkrótszym czasie po tym, jak wystąpiły u nas dolegliwości. Szybka reakcja pozwoli specjaliście postawić właściwą diagnozę w krótszym czasie, przeprowadzić niezbędne badania oraz wdrożyć leczenie.

W gabinecie ortopedy należy pojawić się niezwłocznie w przypadku podejrzenia złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Tego typu urazy mechaniczne wymagają szybkiej reakcji specjalisty. Nie należy także zwlekać z wizytą, jeśli od dłuższego czasu borykamy się z dolegliwościami bólowymi w obrębie kończyn i kręgosłupa, które nie ustępują samoistnie po kilku dniach. Wskazaniem do umówienia się na wizytę są także wady postawy, zespół cieśni nadgarstka, a także osłabienie siły mięśniowej i problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności manualnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com/">ortopedakrakow.com.